Nga muaji i ardhshëm, pronarëve të Mercedes do t’u ofrohet një mundësi e jashtëzakonshme

“Mercedes” paralajmëron mundësi të përfitimit financiar për pronarët e veturave të kësaj marke. Në Paris “Motor Show 2016”, shefi ekzekutiv i “Mercedes-Benz”, Dieter Zetsche, ka paralajmëruar një sistem në veturat “Mercedes”, i cili do t’u mundësojë pronarëve të tyre që t’i japin ato me qira, transmeton Express. Kjo do të fillojë të aplikohet gjatë muajit të ardhshëm për pronarët e…me shume


Rregullojra e re për të marrë patentë!

Pas ndryshimeve në Kodin Rrugor, Ministria e Transporteve, në përshtatje të tyre, ka miratuar edhe rregulloren e re për autoshkollat dhe kursin që duhet kryer për marrjen e patentës. Ndryshimet, që janë botuar dje në Fletoren Zyrtare e që do të hyjnë në fuqi nga janari i vitit të ardhshëm, sjellin një ristrukturim të programeve teorike e praktike, duke shtuar…me shume


Audi RS6 316 Km/h ne Tunelin e Klimashit

Një video e postuar para pak ditësh online nga Jeta Osh Qef ka marrë edhe vëmendjen e gazetës Panorama. Videoja thuhej se tregon një shofer kuksian, teksa ecën me 316 kmh në tunelin e Kalimashit. Sipas gazetës Panorama, kuksiani e sfidoi policinë pasi cilësia e kamerave të tunelit është kaq e dobët, sa nuk mund të identifikohen targat. Por cila është…me shume


Miratohet projektligji për patentat e reja, ja cmimet

Komisioni parlamentar për Zhvillim Ekonomik ka miratuar projekt ligjin për Patentë Shofer dhe projektligjin për Siguri në punë në Veprimtarinë Minerare. Sipas anëtarëve të Komisionit mbetet përgjegjësi e Ministrisë së Infrastrukturës që të caktoi ekspert për pyetës të kandidatëve për patentë shofer. Kurse me projektligj parashihet numri i orëve për teori dhe praktikë për patentë shofer, numri i orëve për…me shume


Koncesion i çipit, kush ka automjet do të paguajë 48 euro tarifë

Sistemi i targave me çip ishte i panjohur në Shqipëri në fillim të vitit 2014, kur ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto e prezantoi si risi të së ardhmes, që do t’u jepte zgjidhje problemeve të pasigurisë në rrugët e vendit. Dy vjet më vonë, ky projekt rikthehet në formën e koncesionit më të ri të qeverisë shqiptare. Nëse miratohet, ai…me shume


Hyjnë në fuqi gjobat e reja, kur bllokohet patenta

Nga sot drejtuesit e mjeteve, do të duhet të zbatojnë rregullat e reja të qarkullimit, pasi gabimet do të kushtojnë më shtrenjtë, që nga niveli i gjobave e deri te bllokimi i patentave. Kodi i plotë i publikuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor, përfshin 10-fishim të gjobave për personat që dëmtojnë sinjalistikën rrugore, apo nuk marrin masa për…me shume


Policia bashkiake dhe e rendit bashkohen për gjobat, tani vetëm me karroatrec

Një sistemi i ri për gjobat ndaj drejtuesve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor do të vihet në funksion këtë javë. Sistemi i ri E-Gjoba do të integrojë në një sistem të përbashkët midis Bashkisë së Tiranës dhe Policisë Rrugore. Në këtë mënyrë, nuk do të ketë më bllokim të automjetit, por makina do të merret me karrotrec. Pasi makina juaj…me shume


Nafta: Shqipëria ngjitet e 14-a më e shtrenjtë në botë

Shqipëria më e shtrenjta në rajon, por më në fund nafta bie nën 150 lek për litër në disa pika, pas rënies së çmimit në tregjet ndërkombëtare. Ritmet e rënies janë më të ulëta se në shtetet e tjera, duke bërë që Shqipëria të ngjitet në vendin e 14 në botë për nga shtrenjtësia e karburantit, dhe më e shtrenjta…me shume


Cili qark i Shqipërisë ka më shumë automjete në raport me popullsinë

Sipas INSTAT, vetëm 17.7 % e shqiptarëve zotërojnë një makinë, ndërsa shifrat tregojnë se qarku i Durrësit dhe i Vlorës kryesojnë me numrin më të madh të tyre. Banorët e qarkut të Durrësit renditen në Shqipëri me numrin më të lartë të pajisur me makina, shifrat e INSTAT bëjnë të ditur se 23.4 % e “durrsakëve” kanë në zotërim makina….me shume


Autoshkollën në Holandë e paguani me… Seks

Nuk keni para për të marrë patentën? Në Holandë ka mënyra jokonvencionale që ua mundësojnë diçka të tillë: Mund të paguani me seks. Por duhet të plotësohen dy kushte.Industria e seksit është shumë e përhapur në këtë vend. Por ministria e Drejtësisë dhe ajo e Transportit thonë se nuk bëhet fjalë për prostitucion, por për një shkëmbim tregtar. Dy kushtet që…me shume


AUTO.AL nga SHQIPERIACOM